Beta server - hlásenie chýb, spätná väzba a diskusia

Diskuze na fóru 'Uživatelský koutek' zahájená uživatelem Verbeia, 7/6/18.

Milý(á) fórum uživatel (ko),

pokud chcete být na fóru aktivní a máte zájem se zúčastnit v různých diskuzích a využívat dané fórum musíš se nejdříve přihlásit do hry. Pokud nemáš žádný herní účet, prosím, zaregistruj se. Těšíme se na Tvou návštěvu na našem fóru! „do hry“
Stav vlákna:
Žádné další odpovědi nejsou možné.
 1. Verbeia

  Verbeia Global Team Leader Team Seafight

  Priestor pre hlásenie chýb, spätnú väzbu a diskusiu k pripravovanej aktualizácií.

   
 2. .WWW.

  .WWW. Aktivní autor

  Pak se není čemu divit, že ta hra nefunguje tak jak má.
  Spustí se beta a hráči se tam nahrnou. Dostanou prostředky na pořízení super lodě, kterou si v normální hře nemohou dovolit a hrají. Ale systémem střílet na všechny a všechno. Testování novinek je tudíž nemožné protože stále jen opravujete. A hráče to vlastně ani nezajímá. Hraji ze super lodičkou.
  A podle toho vypadá zpětná vazba. Není v podstatě nahlášena žádná chyba a tak hra funguje na 100 % a novinky lze zavést bezpečně do hry, protože fungují.
  Takže se dá s ledovým klidem napsat, že hru podělali hráči, kteří hrají (jak někteří přiznávají) pouze a jen betu.
   
  Mirek tohle ocenil(a).
 3. gordon99961

  gordon99961 Pisálek fóra

  uplne s tebou suhlasim idem na betu vyskusat akciu no co lod stretnem hned do mna suti a pod vodou a neustale dokola ..tak ani nevyskusam akciu a sa radsej lognem ako tam nonstop opravovat
   
 4. .WWW.

  .WWW. Aktivní autor

  BP by se mělo nad tím zamyslet. Beta je na testování hry a hledání chyb, ne na pravidelné hraní. Jinde to funguje tak, že se spustí test a každý kdo se testu účastní dostane průměrné herní prostředky a hraje se aby se našly chyby, ne aby se jen stříleli protivníci. Pokud dojde ke zničení hráče naskakuje do hry jako full. Pokud se vyskytne takový hráč co opakovaně jen střílí ostatní a je označen více hráči a provozovatel ověřením zjistí, že je to pravda, tak je z testu vyřazen. Po ukončení testování je server odstaven, až do dalšího testu. Po spuštění dalšího testu má hráč opět jen průměrné prostředky. Předešlé výsledky byly smazány. Hraje se to pro zábavu a hledají se chyby , ne aby se dosahovali výsledky pro další stálý postup. Stejně jsou po ukončení testu všechny herní účty resetovány na základ pro další test. Proto asi jiné hry fungují i z novinkami a hráči pak přijdou na chybu jen zřídka. Tady funguje Beta jako další standart herní server .
   
 5. strýcu

  strýcu Perspektivní autor

  ono tam ani nic testovat nejde mam tam lvl25 a vejs nemuzu jelikoz nejde piratska zkouska na dalsi lvl
   
 6. .WWW.

  .WWW. Aktivní autor

  Jinak ještě dodávám, pět dní testu uběhlo. Žádná hlášení o chybě, žádná zpětná vazba k aktualizaci. Takže aktualizace po zavedení do hry bude fungovat bezchybně.
  Hurá, sláva první co sem napsal, že něco nejde.
   
 7. ☆Samuelito☆

  ☆Samuelito☆ Vycházející hvězda fóra

  V tejto hre funguje na 100% len platobná oblasť (aj to nie vždy) :D
   
  Ɓд๓ъіէӃд_1 tohle ocenil(a).
 8. ki!!erka_CZ

  ki!!erka_CZ Vycházející hvězda fóra

  Kolumbus vyskakuje jednou za 2 hodiny jen na jedne mape, a dava perle jen na posledni a na HP to 5 000 perel. Doufam to opravite nez to date na servery.
   
 9. Poseidon

  Poseidon Board Administrator Team Seafight

  Akci jsem opravdu netestoval jen vím, že se toto zatím neřešilo. Samozřejmě dojde k předání názorů dále.
   
 10. Poseidon

  Poseidon Board Administrator Team Seafight

  Testování akce Turtle Armageddon. FAQ pro potřeby testování.

  Turtle Armageddon
  Event from 18th May until 30th May
  The “Turtle Armageddon” event features following:

  • Base event: 8 event ships and of course Cassiopeia
  • New “Guild map”: “Cassiopeia Chaos”
  • 2 rankings, one daily rewarded and one and one at the end of the event
  • 12 quests (10 normal, 2 daily)
  • Event chests
  • Dragonturtle egg nests
  • Event black market
  • 3 new designs and 1 new pets: Megalodon’s Maw, Throttling Tentacle, Alluring Wife and Tully the Toucan

  Which dates are good to know?
  The event starts at 12 noon on 18th May and ends at 12 noon on 30th May.
  The black market closes at the end of 30th May.
  All times are local server times.

  How does the event work in general?
  The Turtle Armageddon is an event where you can hunt 8 event ships, Snapjaw, Bloodjaw, Turtle Raider, Turtle Plunderer, Turtle Crusher, Shell Smasher, Hookjaw Devourer and Devourer, on sea.
  Turtle Crusher, Shell Smasher, Hookjaw Devourer and Devourer are admiral ships and spawn after a certain number of Snapjaw, Turtle Raider (for Turtle Crusher), Turtle Plunderer, Bloodjaw (for Shell Smasher), Turtle Crusher (for Devourer), and Shell Smasher (for Hookjaw Devourer) have been sunken. Snapjaw and Bloodjaw can be shot with all types of ammunition all others have to be shot with elite ammunition.
  Furthermore, there is Cassiopeia which is in 6 different maps and on each “Guild map”: “Cassiopeia Chaos”
  All damage against any of the Cassiopeia´s count for the “Big Game Hunter” ranking and to reach the daily target for the “Cassiopeia’s Might”. To get the “Cassiopeia’s Might” you and all other players on your server have to cause a certain amount of damage against Cassiopeia on a daily base (from 12 noon to 12 noon local server time).
  Cassiopeia can be shot with all types of ammunition.

  What is Cassiopeia’s Might?
  When a server achieves “Cassiopeia´s Might” the spawning of Turtle Raider and Turtle Plunderer increases while the spawning of the annoying Snapjaw and Bloodjaw decreases.
  Furthermore, the Dragonturtle Egg Nests have less Hit points and thus be easier to destroy - and the content improves, also for the event chests.
  The “Guild map”: “Cassiopeia Chaos” can just be opened when Cassiopeia´s Might is active.

  Which ammunition does extra damage against the event ships?Shell shock ammunition causes more damage against all event ships and Terra ammunition causes much more damage against all event ships.

  Which rewards can I get from the event ships?

  • Snapjaw
   • Depending on how much damage you´ve inflicted, you are rewarded with EXP and Cursed souls, there is also a chance to receive Shell shock ammunition.
  • Bloodjaw
   • Depending on how much damage you´ve inflicted, you are rewarded with EXP and Cursed souls, there is also a chance to receive Shell shock ammunition.
  • Turtle Raider
   • Depending on how much damage you´ve inflicted, you are rewarded with EXP and Radiant souls. The player who does the last shot gets additional Crystals.
  • Turtle Plunderer
   • Depending on how much damage you´ve inflicted, you are rewarded with EXP and Radiant souls. The player who does the last shot gets additional Crystals.
  • Turtle Crusher
   • Depending on how much damage you´ve inflicted, you are rewarded with EXP and Pearls. The player who inflicts the most damage has a very small chance to receive the new design: Throttling Tentacle
  • Shell Smasher
   • Depending on how much damage you´ve inflicted, you are rewarded with EXP and Pearls. The player who inflicts the most damage has a small chance to receive the new design: Throttling Tentacle
  • Hookjaw Devourer
   • Depending on how much damage you´ve inflicted, you are rewarded with EXP and Pearls. The player who inflicts the most damage has chance to receive the new design: Throttling Tentacle. All players who have inflicted at least 5% damage are also rewarded with Queen´s legacy.
  • Devourer
   • Depending on how much damage you´ve inflicted, you are rewarded with EXP and Pearls. The player who inflicts the most damage has a small chance to receive the new design: Throttling Tentacle. All players who have inflicted at least 5% damage are also rewarded with Queen´s legacy.

  What rewards are there for the event rankings?There are two rankings, one daily rewarded and one rewarded at the end of the event.
  “Big Game Hunter” (rewarded daily): Inflicted damage to Cassiopeia.

  RankReward
  1.15.000 Shell shock ammunition
  Libra bonus map
  5 x Firestorm cannon level 2
  2. -5.10.000 Shell shock ammunition
  Aquarius bonus map
  4 x Firestorm cannon level 2
  6. - 10.5.000 Shell shock ammunition
  Taurus bonus map
  3 x Firestorm cannon level 2
  11. - 100.5.000 Shell shock ammunition
  100 x Crystal
  2 x Firestorm cannon level 2
  101. - 200.5.000 Shell shock ammunition
  50 x Crystal
  1 x Firestorm cannon level 2
  201. - 300. (but at least 500.000 hit points damage)5.000 Shell shock ammunition
  10 x Crystal
  500 x Black powder
  “Eternal Hunting Grounds” (rewarded at the end of the event): Points for killing event ship
  RankReward
  1.15 x Firestorm cannon level 2
  Alluring Wife
  2. - 5.10 x Firestorm cannon level 2
  Aquarius bonus map
  6. - 25.5 x Firestorm cannon level 2
  Aquarius bonus map
  25. - 100.Aquarius bonus map
  1 random10 x Firestorm cannon level 2
  Taurus bonus map
  4 randomTaurus bonus map
  How does the “Guild map”: “Cassiopeia Chaos” work?“Cassiopeia Chaos” is special map for guilds and can only be accessed by guild members. It can be accessed by using the action item: “Turtle Tome” when Cassiopeia´s Might is active on the server. You find Cassiopeia on the map and the damage you and your guild mates cause against Cassiopeia counts for the “Big Game Hunter” ranking and for the daily target for the “Cassiopeia’s Might”. After every 50.000.000 damage against Cassiopeia a wave of 20 x Bloodjaw, 20 x Turtle Plunderer, 20 x Turtle Plunderer or 1 Shell Smasher spawns on the “Cassiopeia Chaos”. “Cassiopeia Chaos” is destroyed when no player is on the map or “Cassiopeia´s Might” isn´t active anymore.

  Are there any quests during the event?Yes. You can accept quests by speaking to Elisa Bradford (on the safe haven). There are 2 quest chain with 12 normal and 2 daily quests. For some of the quests, you need a certain amount of reputation with Elisa Bradford.
  The daily quests are reset each day at 12 noon (local server time).
  Please note that any active event quests are reset at this time.

  What do the Dragonturtle egg nests contain?
  The Dragonturtle egg nests must be shot with Harpoons. Items such as Voodoo Cannon level 0, Shell shock ammunition and Crystals can be obtained from the Dragonturtle egg nests, if you make the last shot.If your server has Cassiopeia’s Might active, the Dragonturtle egg nests have reduced Hit points and you also receive 2 Cursed Souls.
  What do the event chests contain?In the event chests you find many useful items, like Shell shock ammunition, crystals and some other action items. If your server has Cassiopeia’s Might active, you also receive 2 Radiant Souls.
  What new ship designs and pets can I win/ buy?
  There are 3 new ship designs and one new pet.
  Megalodon’s Maw (Black market):

  • Refined Ruby + 20% cannon damage
  • Refined Garnet + 20% harpoon damage
  • Precious Lapislazuli + 105.000 Hit points
  • Unblemished Sodalite + 14,5 % Chance to dodge
  Throttling Tentacle (possible loot for Turtle Crusher and Devourer):
  • Refined Garnet + 20% harpoon damage
  • Refined Rhodolite + 20% Boarding damage
  • Precious Sapphire + 105.000 Hit points
  • Unblemished Aquamarine + 22% Damage prevention
  Alluring Wife (Ranking reward):
  • Refined Rhodolite + 20% Boarding damage
  • Refined Rose Quartz + 10% Hit probability
  • Precious Aquamarine + 21% Damage prevention
  • Unblemished Sapphire + 110.000 Hit points
  Tully the Toucan (black market):
  • Twinkling Charoite + 8,5% Boarding damage
  • Twinkling Lepidolite + 12,75 Hit probability

  What happens with my event keys, Cursed and Radiant souls and Turtle Tomes at the end of the event?The event keys will be exchanged 1:1 for normal chest keys, Cursed and Radiant souls for Shell shock ammunition and Turtle Tomes for Crowns.

   
 11. Vedúca

  Vedúca Pisálek fóra

  nejde beta
   
 12. Poseidon

  Poseidon Board Administrator Team Seafight

  Ano víme, má být dnes ovšem otevřena.
  Tak je již otevřen.
   
  Naposledy upraveno: 9/5/18
  Bibi tohle ocenil(a).
 13. H.M.S.BOUNTY-SET

  H.M.S.BOUNTY-SET Aktivní autor

  Chci nahlasit chybu ze je posunuta MAPA NA 5/1 DOLU nejde teleportovat na mapou 3
   
 14. _-mdmd72-_

  _-mdmd72-_ Pisálek fóra

  kupil som knižky ( dažd črepin a oko orla ) a mne tie knižky zmyzli s ponuky na mori stej hviezdičky modrej tak isto i nebesky ohen mi zmyzel ale čiernom trhu mi ho ukazuje
   
 15. H.M.S.BOUNTY-SET

  H.M.S.BOUNTY-SET Aktivní autor

  To kdyžř koupis 520000 miliard tak ti to logicky zmizí
   
 16. Poseidon

  Poseidon Board Administrator Team Seafight

  Prosím případné chyby týkající se pouze akce nikoliv případné posunutí map atd.
   
 17. ☜☆perfekto☆☞

  ☜☆perfekto☆☞ Pisálek fóra

  Zdravim,beta server nefunguje?máš nějaké informace proč ?
   
 18. Poseidon

  Poseidon Board Administrator Team Seafight

  Dle dostupných informací došlo k ukončení testování a nyní probíhá předávání chyb zjištěných jednotlivými zeměmi.
   
  Bibi tohle ocenil(a).
 19. H.M.S.BOUNTY-SET

  H.M.S.BOUNTY-SET Aktivní autor

  Jo takze vas nezajímají bugy ve hre pekne .) Tak to se omlouvám
   
 20. Poseidon

  Poseidon Board Administrator Team Seafight

  Nechápu jakej bug máš namysli. Nicméně na betě to funguje jinak pro nákupy munice atd.
   
Stav vlákna:
Žádné další odpovědi nejsou možné.